How Much Would Zero McNuggets Cost?

I promise I will get graphical evidence on this (and probably a worksheet) tomorrow but this is real-life problem is too good to wait.

It was one of those nights where there were plans and supper was forgotten about until too late. So supper was provided by McDonalds. I go through the drive-thru and was about to order 10-pack of McNuggets for $3.99. Then I notice that a 6-pack of McNuggets were on the McPick 2 Menu meaning that two 6-packs of McNuggets could be purchased for $3.00. What a deal! This got me thinking:

  • How much would it cost to buy no McNuggets?
  • How many McNuggets could you get for free?

Of course for the classroom, you could add the, “how do you know?” or, “explain your thinking.” Better questions would be:

  • How would go about finding out how much buy no McNuggets would cost?
  • What would you do to find out how many McNuggets would be in a free pack?

As I said, I will prepare better and get a picture of the menu and pull things together into a worksheet. Lots of good prediction and discussion to be had with this one.

About Aaron Hayes

Husband, father, and math teacher (usually in that order). Love sane use of technology in the classroom, great questions, and using time wisely. Current dreams: do some consulting and get on a particular team-based reality show.
This entry was posted in Algebra, Classroom, Fun Problems. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s